2015. szeptember 3.: Új nyelvtanszabályzat!
És ebben az új szabályzatban előre is, hátra is teszünk lépést. Számos írásmód észszerűsödött (ugye!), de a szóösszetételek terén teljes a káosz.
Mondjunk köszönetet együtt, kórusban a saját szabályaikat sem ismerő szabályalkotóknak!
Hogyan is van az ún. mozgószabály? Amikoris (mert a legalábbis egybeírandó, csak szintén nem működött a következetességentyű, akárcsak a végülis esetében, pedig ugyanolyan szerkezetekről van szó, de ne kalandozzunk el...) az AkH. 139. szerint egy "ha egy szókapcsolatba vagy összetételbe egy új tagot illesztünk, akkor az új jelentés pontos tükrözése érdekében a kötőjel, illetve a szóhatárok dinamikusan elmozdulnak."
Ennek köszönhető a magyar nyelv legkülönösebb, legkifinomultabb nyelvinformatikai sajátossága: a hierarchikus összetételrendezés, ami a moduláris gondolkodásmód alapja, mivel a fogalmi egységeket modulokba és almodulokba rendezi. Ez a fent idézett mozgószabály része; újabb idézet a Wikipedia magyarázó soraiból (melyet nem mellesleg nyilvánvalóan ugyanazok vagy azokkal szorosan együtt dolgozók állítottak össze, akik magukat a szabályokat is meghatározták):
Ha egy különírt szókapcsolathoz olyan szó járul, ami a kettőhöz együtt tartozik, akkor a köztük lévő szóköz eltűnik, és az új tag (a szavak hosszától függetlenül) kötőjellel fog a kettőhöz járulni. Például:
- meleg víz + csap → melegvíz-csap (’olyan csap, amiből meleg víz folyik’)
- számtan + házi feladat → számtan-házifeladat
Itt kezdünk dekázni a saját agyunkkal.
Mert ha a számtan + házi feladat helyesen számtan-házifeladat, hogyan lehetséges, hogy szeptember 3-tól a fény-hárnyék + hatás fény–árnyék hatás?
Tc. Bizottság, hogyan is van szóösszetételek egybeírási tesztje?
Alkalmazzuk!
fény-árnyék hatás, nap-éj egyenlőség, élet-halál harc...
1. Állítható-e a fény-árnyékról, hogy hatás, a nap-éjről, hogy egyenlőség, az élet-halálról, hogy harc? Ha igen (és ez megfelel a közlő céljának), különírjuk őket.
NEM állítható, EGYBEÍRANDÓ: fényárnyékhatás lenne, mert nem több hat szótagnál, de a mozgószabály értelmében (a modulokat érzékeltetendő) fényárnyék-hatás-ra érdemes változtatni, ezzel már nyelvinformatikailag finomodik a kódolás. A többi azonos szerkezetű előfordulásra ugyanez érvényes.
2. Elhagyható-e a második tag a jelentés megváltozása nélkül? Ha igen, különírjuk őket.
NEM hagyható el, a fény-árnyék nem azonos a fényárnyék-hatással. EGYBEÍRJUK.
3. Beilleszthető-e a két tag közé a "nevű" szó? Ha igen, különírjuk őket.
NEM állítható, a fényárnyék-hatás nem egy fény-árnyék nevű hatás! EGYBEÍRJUK.
Ez a szóösszetételek legalapvetőbb szabálya, mert így működik a magyar nyelv. Ez a szóösszetételek alkotmánya. Ezzel nem lehet szembemenni!
És nem is fogok. Ha Te sem, hivatkozz erre a bejegyzésre.
A magyar nyelvben a két egymás után írt főnév állítást képez, pl. "fény árnyék". A Szóösszetételek Egybeírási Tesztje azért fogalmazódott meg, mert csak azokban az esetekben nem képez két különírt (leginkább) főnév alany+állítmányi szerkezetet.